Kórokozók
A szívféreg egy fonalféreg-faj, a tudományos neve: Dirofilaria immitis. Tulajdonképpen a tüdő nagy ereiben él, ám ha elég nagyra nő, belóghat a szívbe is.
Közeli a rokona a közismert bőrféreg, a Dirofilaria repens. Nevének megfelelően a bőrben élősködik.
Mind az ivarérett, mind a lárvaalakok külsőre nagyon hasonlóak, valamint az egyedfejlődésük is. Ivarosan szaporodnak, váltivarúak, tehát vannak külön hím és nőstény egyedek.
Mindkét faj végső gazdaállata első sorban a kutya, köztigazdája a szúnyog, és mindkettejük fiatal lárvája a vérben található.
Amiben nagyon eltérnek, az ivarérett férgek élőhelye a gazdaállaton belül, és ezáltal az okozott fertőzés veszélyessége. Éppen ezért eltérő lehet az ellenük való kezelés módja és sikeressége is.
A legfontosabb járványtani információk a szívféregre vonatkozóan:
2009 óta van igazolt itthon fertőződés.
4-5%-os fertőzöttség van a kutyák között (2013).
A terjesztő szúnyogfajok megtalálhatóak itthon.
Egyedfejlődés:
A szúnyog hordozza az úgynevezett L3 lárva állapotú parazitát, amit beolt a kutyába (macska, görény, ember…), ahol a vérben lesz belőle L4 lárva (másfél-két hónap alatt), majd felnőtt állat (további 120 nap alatt lesz ivarérett).
Közben vándorol az izmokon és a vénákon át. A bőrféreg végül többnyire a bőrben telepszik meg, a szívféreg viszont a tüdőerekbe kerül, ott élhet 5 évig is, többnyire 15-20 cm-es, de néha megnő akár 30 centisre, így beleérhet a szívbe is (a felnőtt bőrféreg is hasonló méretű, egy picit kisebb).
HA van legalább egy nőstény és egy hím is egy gazdaszervezeten belül, akkor lesznek lárváik: ez az L1-es lárva, vagy más néven mikrofilária (6-9 hónap alatt). Ezeket veszi fel a szúnyog a vérből, és benne alakulnak L3-má amikkel fertőz következő csípéskor. (10-14 nap alatt történik ez, ha nincs túl hideg (14 fok szükéges legalább). A mikrofiláriák 2 évig életképesek a vérben! Késő este és hajnalban a legaktívabbak ott, pontosan akkor, amikor a szúnyogok is repülnek…
Tehát csak szúnyog adhatja tovább a fertőzés egyik élőlényről a másikba, állatról állatra (emberre) közvetlenül nem terjed.
Az igazán "veszélyes" az L3 állapotú lárva, amiből a felnőtt féreg lesz. Védekezni viszont lehetőleg minden irányból szükséges: a fertőződés, a felnőtt féreggé válás és és a terjedés ellen is tenni kell.
A felnőtt férgeket nagyon nehéz kiirtani a szervezetből, és szívféreg esetén életveszélyes is. A fertőzött szúnyogok aránya viszont nagy, az újrafertőződés egyre gyakoribb. Érdemes ezért mind a mikrofiláriák , mind az L3 lárvák ellen az egész szezonban védekezni –ez a legkönnyebben kivitelezhető; illetve a szúnyogok csípése ellen is– ez utóbbi szintén nem egyszerű.
A fertőzés kimutatása:
Lárvák :
Vérből a mikrofiláriákat: mikroszkóppal, különböző festési, szűrési technikákkal. Probléma: nagyon hasonlítanak egymásra a lárvák a két fajnál; csak a mikrofiláriákat lehet így kimutatni, az L3 lárvát nem.
Felnőtt féreg:
A szívféreg esetén immunológiai módszerrel 90%-os biztonsággal kimutatható a jelenléte. Probléma: csak a nőstény féregre van teszt (vérbe kiválasztott fehérjét mutat ki), és legalább két db ivarérett féreg kell a kimutatáshoz!
A bőrférget pedig nem mutatja ki ez a teszt.
PCR (genetikai, tehát DNS-) vizsgálattal kimutatható és el is különíthető mindkét faj, a vérben, illetve a szúnyogban is, de drága vizsgálat, és ott is el kell kapni magát a lárvát, hiszen kell a DNS-e.
Klinikai tünetek, UH, RTG, EKG is jelezheti a felnőtt szívférget, de ez nyilvánvalóan már a legrosszabb eset is lehet … a fertőzés bizonyítására, illetve súlyosság megállapítására jó, esetleg 1 db nőstény jelenlétének bizonyítására.
Tünetek lehetnek felnőtt féreg és/vagy nagy számú mikrofilária esetén: fáradékonyság, köhögés (légzőszervi, szívpanaszok), vérszegénység.
Megelőzés, védekezés-mindkét fajnál hasonló
Szúnyog ellen: Advantix illetve Vectra spot-on készítmények.
Probléma: nem 100 %-osak a cseppek, és kevesebb ideig védenek szúnyog ellen mint a szintén veszélyes kullancs ellen, és nem is minden szúnyogfajra jók.
Lárvák ellen (mindkét fajra ugyanúgy hatnak): ivermectin, moxidectin, selamectin készítmények (Ivermectin injekció, Advocate, Stronghold csepp) elpusztítják a mikrofiláriát és van amelyik az L3-L4-et is. A legnagyobb hatékonyságú jelenleg a moxidectin (Advocate csepp). (A tabletta nem ad védelmet, és az injekció sem, csak a cseppek hatása folyamatos egy hónapig).
Probléma: egyes kutyafajták érzékenyek lehetnek ezekre a vegyületekre (főleg az injekcióra), bele is halhatnak (MDR1-gén pozitivitás, genetikai hiba, egyébként tesztelhető.).
Kifejlett férgek:
A szívféreg kezelése nagyon rizikós. Egy bizonyos tablettával kell elpusztítani (Immiticide), de fokozatosan adagolva, mert a halott féreg tromboembóliát okozhat. Műtéti megoldása is nehéz és rizikós. Képzeljük el hogy a nagy ereken át katéterrel kell a szívből-tüdőerekből 20-30 centis férgeket csipesszel kihúzni… vakon, és jó eséllyel nem tudjuk hány db-ot.
Bőrféreg esetén legalább 6 hónapig tartó, havonta alkalmazandó moxidectin kúra (Advocate csepp) szükséges a felnőtt férgek kiirtásához. Nem veszélyes a kiirtásuk, mert létfontosságú szervben szinte soha nem fordulnak elő, és a keringésre sem veszélyes az elpusztult féreg. A bőrből a gyanús csomók műtéttel ki is vehetők persze.
Javasolt éves védekezési program mindkettőre:
Fél évesnél idősebb kutyák 3havonkénti szűrése, de legalább évente (ált. a mikrofiláriára a Knott-teszt, ha pénztárcánk engedi, akkor egyben a szívféregre az immunteszt is.). Vérvétel este javasolt!!!
Amíg a Knott-teszt negatív, és tart a szezon, havonta szúnyog ellen riasztó és lárvafejlődés elleni szerek javasoltak (lásd fent).
Mikrofiláriák felfedezése esetén felnőtt férgek szaporodnak a kutyánkban. Általában bőrférgek szerencsére, de ha nagyon biztosak akarunk lenni, fajt azonosítunk: keressük a nőstény szívférget az immunmódszerrel, vagy PCR-rel megnézzük a lárvákat,a hiszen a Knott-teszt ugyanúgy megtalálja a bőrféreg-mikrofiláriát mint a szívféregét, és nem különíti el.
Ha csak bőrféreg van a kutyánkban, akkor elkezdjük kiirtani. Ha szívféreg (csak a nőstényt találjuk meg), akkor van baj, lásd fent.
Ha minden negatív, akkor valószínű hogy nincs ilyen parazitával dolgunk, de az is lehet hogy csak egynemű bőrférgei vannak a kutyának. Ezek idővel elpusztulnak.
Avagy, csak hím, vagy csak egy db nőstény szívférge van… ekkor megpróbálhatunk valamely műszeres diagnosztikával rátalálni a féregre, miközben abban reménykedünk hogyha van is, nem okoz tünetet. A védekezésre pedig nagyon ügyeljünk, nehogy még többen legyenek!
Gyanús tünetek esetén pedig azonnal vigyük a kutyát, esetleg macskát, görényt állatorvoshoz, és kérjünk kivizsgálást!